Naše obec se zapojila do projektu „audit familyfriendlycommunity“, jehož cílem je podpořit pro-rodinné klima v naší obci. Klima, které je přátelské rodině, které podpoří budování vztahů v rodinách a mezigenerační dialog. V neposlední řadě máme zájem na intenzivní komunikaci o tomto tématu s Vámi, občany naší obce, a chceme naslouchat Vašim potřebám. Každý bude mít možnost se zapojit se svými náměty a nápady.
Kontaktní osobou pro tento projekt se stala komunitní sociální pracovnice obce, která Vás bude auditem provázet.
Kde se audit vzal?
Audit je realizován od roku 2006 v Rakousku. Doslovný český překlad používaného anglického názvu je audit obec přátelská rodině – audit, který pomáhá vytvářet přívětivé prostředí pro rodiny. Licenci k auditu převzal od rakouského vlastníka licence Jihomoravský kraj, zapojilo se již dvacet osm obcí měst a městských částí Brna. Hlavní výhodou auditu je možnost používat odzkoušené a zavedené know-how. Více informací naleznete na www.affc.cz.
Všichni občané se mohou zapojit do auditu pro-rodinného klimatu v naší obci
Naší obci a jejím představitelům záleží na tom, aby se rodiny u nás dobře cítily, aby se jim zde dobře žilo. Zajímají nás občané všech věkových kategorií, zajímají nás potřeby těch, kteří žijí sami, těch, kteří se starají nebo v budoucnosti budou starat o někoho blízkého.
Jelikož opravdu každý bude mít možnost se zapojit a vyjádřit svůj názor, chceme oslovit všechny občany od nejmladší po nejstarší generaci. Věříme, že naší nabídky na spolupráci využijete. O konkrétní možnosti zapojení se budete včas informováni.
Co je možné od auditu očekávat?
Dialog, diskuzi, naslouchání ze strany obce, přípravu opatření, které podpoří pro-rodinné klima, realizaci plánů, které budou prospěšné rodinám.
Jaké jsou výhody auditu?
Nejedná se o auditní proces, jak jej známe z firemního prostředí. Nepůjde o přísné posuzování, nakolik jsou naplňovány normy a kritéria. Hlavním cílem je motivace Vás občanů, abyste měli zájem zasahovat do dění v obci a využili všech existujících možností. Slovo audit vychází z latinského audire, což je slyšet, naslouchat.
Proč má audit anglický název?
Používat originální anglický název auditu je závazné, protože se jedná o mezinárodní značku. Jsme však přesvědčeni, že se s auditním procesem v naší obci natolik seznámíte, že budete vnímat především možnosti, které nabízí. A k nim patří i to, že se staneme součástí sítě obcí u nás i v zahraničí, které si váží rodiny jako aktivního činitele své prosperity a rozvoje.
Aktuální informace o průběhu auditního procesu jsou k dispozici na této stránce webu naší obce. Může Vám je také poskytnout pověřená osoba, Jana Daníčková, komunitní sociální pracovnice obce Branišovice, tel.: 606 671 771.
Více informací naleznete na stránkách projektu www.affc.cz.
Mgr. Marek Sovka
starosta obce Branišovice
Informace o jednotlivých aktivitách projektu a jeho průběhu budou průběžně doplňovány a aktualizovány, proto prosím sledujte novinky, na které budete také upozorněni prostřednictvím FB Obce Branišovice, SMS rozhlasu a letáčky umístěnými na obecní vývěsce, v prostorách komunitního centra a na nástěnce v Mateřské škole Branišovice a Jednota Coop Branišovice.
TĚŠÍME SE NA SETKÁNÍ S VÁMI!
Přijďte se zajímat o to, jaké má obec Branišovice plány a vize pro rodinu. Přijďte s námi sdílet, co v Branišovicích postrádáte, diskutovat a dále posouvat život dětí až po seniory.
V rámci projektu se uskuteční 2 workshopy:
3. dubna 2022 začneme diskusi tím, že zmapujeme současnou situaci (I. workshop);
15. května 2022 pak budeme pokračovat zjišťováním Vašich reálných potřeb a přání vztahující se k prorodinné a proseniorské politice naší obce (II. workshop).
Pozvání platí pro každého, komu na aktivním a spokojeném životě v Branišovicích záleží.
Pověřená osoba projektu se také již v březnu zúčastnila výroční schůze spolku Klubu důchodců a jejich přátel v Branišovicích, aby místní seniory osobně s projektem seznámila, představila jeho historii a principy a zjistila, jak vidí místní občané seniorského věku stav proseniorské politiky v Branišovicích. Dále proběhla diskuze nad přáními jednotlivých účastníků, tedy nad tím, co jim v Branišovicích chybí a co by si zde přáli. Následně všechny přítomné pozvala na oba plánované workshopy.
I. WORKSHOP PROJEKTU „AUDIT FAMILY FRIENDLY COMMUNITY“
Přijměte naše srdečné pozvání na „Branišovické nedělní odpoledne“, které se bude konat již 3. dubna od 14:30 hod v komunitním centru.
Tento den začneme diskusi tím, že zmapujeme současnou situaci, a to prostřednictvím následujících kroků:
- představením průběhu workshopu a životních fází;
- souhrnem prorodinných opatření uplatňovaných v obci;
- pojmenováním „současného stavu“, tzn. vypracováním souhrnu prorodinných a proseniorských aktivit a opatření v naší obce;
- stanovením dalšího postupu.
Ačkoliv komunitní i spolkový život v obci je velice pestrý, cílem vedení obce je především naslouchat lidem, kteří zde žijí a reagovat na jejich potřeby. Proto se naše obec zapojila do projektu “ Audit Family Friendly Community „, který je dobrým průvodcem k tomu, aby si obec udělala prvotní analýzu toho, jestli vše, co se v obci děje, je občany vyžadováno a přijímáno.
Samotná realizace projektu započala již v únoru 2022, kdy byla sestavena projektová skupina, jenž je složena ze zástupců různých cílových skupin v různých životních fází (od období těhotenství, přes seniory až po osoby se speciálními potřebami).
V neděli 3. dubna 2022 se v komunitním centru v Branišovicích, při příležitosti konání I. workshopu, sešlo vedení obce s členy projektové skupiny a obyvateli, kteří projevili zájem o účast. S projektem nás všechny přijela blíže seznámit odborná poradkyně, paní Mgr. Gabriela Vybíralová.